Vaiskrūmiai ir uogakrūmiai » Sausmedžiai

       

Sausmedžiai vertinami dėl to, kad anksti sunokina uogas – jos valgomos jau gegužės pabaigoje – birželio pradžioje. Tai pirmosios vasaros uogos, nunokstančios anksčiau už braškes ar žemuoges, tad yra vienas ankstyviausių vitaminų šaltinių. Vis labiau populiarėjantį vaiskrūmį imta vadinti valgomuoju, nes svarbu atskirti nuo dekoratyvinių sausmedžių, kurie maloniai kvepia, bet jų uogos kabo tik dėl grožio. Tuo tarpu, iš valgomojo sausmedžio uogų verdami kompotai, kisieliai, džemai, uogienės, gaminamas vynas, spaudžiamos sultys, jos gali būti džiovinamos. Šviežių sunokusių uogų skonis primena mėlynes.

Po keletą sausmedžių krūmų verta auginti kiekvienoje sodyboje: jie ne tik pradžiugins ankstyvomis uogomis, bet ir papuoš aplinką. Tačiau reiktų nepamiršti, kad sausmedžiai kryžmadulkiai augalai, todėl, norint sulaukti gausaus derliaus, reikia sodinti mažiausiai du, būtinai skirtingų veislių, sausmedžių krūmus.

plačiau

Kaina: - EUR
Kiekis
 

Krūmas: vidutinio augumo, pasiekia 1,6 m aukštį ir 1,3 m plotį, rutuliškos formos.

 

Derlingumas:  nuo krūmo vidutiniškai priskinama apie 4 kg uogų. Kad gausiai derėtų, šalia būtina pasodinti kitos veislės sausmedžio krūmą, tam labiausiai tinka veislė „Wojtek“.

 

Vaisiai: vaisiai tvirti, ovalios formos, gana dideli (1,3 g), gerai laikosi ant krūmo, desertinio saldžiarūgščio skonio, saldesni už kitų veislių sausmedžių uogas. Tinka valgyti desertui, bei perdirbimui, nes turi pakankamai didelį cukraus kiekį.

 

Derėjimas: derėti pradeda gegužės pabaigoje ir dera apie 2 savaites.

 

Atsparumas: veislė atspari šalčiui ir grybinėm ligom.

 

Sodinimas: nereikalauja ypatingos priežiūros ar išskirtinių augimo sąlygų. Mėgsta saulėtą vietą.

plačiau

Kaina: - EUR
Kiekis
 

Krūmas: kompaktiškas, iki 1,6 m aukščio, rutuliškos formos.

 

Derlingumas: labai derlinga veislė, nuo krūmo priskinama iki 5 kg uogų. Sausmedžiai yra kryžmadulkiai, todėl, norint, kad derėtų, reikia sodinti ne mažiau kaip du, būtinai skirtingų veislių, augalus.

 

Vaisiai: uogos iki 4 cm ilgio, labai skanios, saldžiarūgštės, aromatingos, sultingos. Tai viena iš saldžiausias sausmedžių uogas auginanti veislė.

 

Derėjimas: uogos pradeda nokti gegužės pabaigoje.

 

Atsparumas: veislė labai atspari šalčiui, gali ištverti šalčius iki -45oC.

plačiau

Kaina: - EUR
Kiekis
 

Vieta. Sausmedžiai dirvožemiui nėra reiklūs, jie gali augti priesmėlio, priemolio ar molingame dirvožemyje, svarbu, kad jis būtų humusingas ir neužmirkstantis. Dirvos rūgštumas taip pat didesnės įtakos neturi. Tinka neutralūs silpnai rūgštiniai ir silpnai šarminiai, neaugs tik rūgščiame durpžemyje. Pakenčia ir nedidelį pavėsį, tačiau geriau dera ir vaisius anksčiau prinokina saulėtoje vietoje. Šalčiams ištvermingi, net ir besniegėmis žiemomis neuždengti neapšąla. Sausmedžiams labiau kenksmingi dideli temperatūrų svyravimai žiemą, kai „minusą“ keičia „pliusas“ ir atvirkščiai. Po ilgėliau trukusio šalčio jie atšilimą supranta, kaip pavasarį ir pradeda sprogti. Užėję nauji šalčiai sprogstantiems krūmams gali padaryti daug žalos.

Sodinimas. Į nuolatinę vietą sausmedžius patartina sodinti rudenį, tuomet iki žiemos augalai spėja prigyti. Pavasarį tai daryti nepatartina, nes sausmedžio pumpurai labai anksti išsprogsta, augalas labiau pažeidžiamas, lėčiau prigyja. Tačiau, jei augalas užaugintas vazone, gali būti sodinamas visą sezoną. Jei dirva derlinga, sodinama iškasus reikiamo dydžio duobę – atsižvelgiant į šaknyno dydį. Jei dirva prasta, patartina duobes ruošti iš anksto – į 40 cm gylio ir 50-60 cm pločio duobę pilama perpuvusio mėšlo arba komposto, sumaišyto su viršutiniu dirvos sluoksniu. Galima įmaišyti ir mineralinių azoto, fosforo ir kalio trąšų. Sodinama tokiame pat gylyje, kaip augo medelyne, gausiai palaistoma ir mulčiuojama organinėmis medžiagomis. Gero derliaus galima sulaukti, tik pasodinus ne mažiau kaip 2-3 skirtingų veislių krūmelius: jie gerai apsidulkins ir gausiai derės kasmet, kadangi sausmedžiai yra kryžmadulkiai augalai. Sodinama tarp augalų paliekant 1-1,5 m atstumus. Krūmas dera 20-30 metų. Nuo suaugusio krūmo kasmet vidutiniškai prirenkama po 1-6 kg uogų.

Tolimesnė priežiūra. Sausmedžių priežiūra yra tokia pati, kaip ir kitų uogakrūmių: naikinamos piktžolės, purenami tarpueiliai, kas 2-3 metai patręšiama. Sausomis vasaromis sausmedžius būtina laistyti, kadangi šių augalų šaknys auga dirvos paviršiuje ir gana greitai apdžiūsta, o jei taip nutinka, vaiskrūmiai užaugins smulkesnes bei dažniau apkartusias uogas. Pirmus 3-5 metus krūmų genėti nebūtina, vėliau, kas 2-3 metai retinami sutankėję stiebai, šalinamos senos, apdžiuvusios, krūmą tankinančios, aplūžusios šakos. Praėjusių metų, t.y. vienmečių šakelių trumpinti nereiktų, nes ant jų formuojasi žiedai. Patrumpinus šakeles, gerokai sumažės uogų derlius. Kartais sausmedžiams žalos padaro ir paukščiai nulesdami pumpurus ar nokstančias uogas. Todėl, baigiant nokti uogoms, krūmus derėtų dengti tinklu nuo paukščių, nes atskridus varnėnų būriui, uogų neliks per kelias minutes. Sausmedžių ūglius žiemą graužia kiškiai, todėl krūmus reikia saugoti ir nuo jų.

Apsauga nuo ligų ir kenkėjų. Sausmedžiai paprastai atsparūs ligoms ir kenkėjams, todėl cheminių apsaugos priemonių dažniausiai neprireikia. Tačiau, jei sausmedžiai auginami nepalankiomis sąlygomis, augalai pamažu silpsta ir suserga. Tad savo augalus reikia stebėti ir, esant reikalui, imtis priemonių.

plačiau

Kaina: - EUR
Kiekis