Obelys

           Obelis - tai vienas iš pirmųjų žmogaus sukultūrintų vaismedžių. Iš vaisių obuolių pasaulyje užauginama daugiausia. Tai vertingiausi mūsų sodų vaismedžiai. Obelis taip plačiai auginama todėl, kad yra vienas iš žiemą ištvermingiausių, ilgaamžiškiausių ir derlingiausių vaismedžių, be to, obelų yra daug veislių, kurių vien Lietuvoje galima rasti virš tūkstančio. Sunku rast vaisių, kurie būtų tokie universalūs ir taip plačiai vartojami įvairiems tikslams, kaip obuoliai, be to, jie labai vertingi ir savo chemine sudėtimi.
Skirtingų veislių obelų medžiai skiriasi augumu, derlingumu, derėjimo laiku, atsparumu ligoms, o obuoliai – spalva, skoniu, dydžiu.
Obelų augumą lemia veislės savybės bei poskiepis. Poskiepiai gali būti sėkliniai ir vegetatyviniai. Sėkliniai poskiepiai nestabdo į juos skiepytų medelių augimo ir neskatina ankstyvesnio jų derėjimo, tačiau su šiuo poskiepiu medžiai yra ilgaamžiai – gali išgyventi net iki 100 metų. Į vegetatyvinius poskiepius įskiepytos obelys pradeda derėti itin anksti – jau 2-3 metais, o užauga tik iki 2,5 metro, todėl lengva nuskinti derlių, tačiau šių obelų amžius siekia tik iki 25 metų.
 Skirtingų veislių obuoliai prinoksta skirtingu laiku, todėl šviežių vaisių galima turėti ištisus metus; daugelio veislių obuoliai gerai išsilaiko transportuojami ir daug kam tinka maisto pramonėje.
Auginant sodą ekologiškai, vertėtų rinktis tas obelų veisles, kurios yra atsparios ar vidutiniškai atsparios rauplėms.

            Pagal vaisių skynimo laiką ir vartojimo trukmę obelų veisles įprasta skirstyti į vasarines, rudenines ir žiemines.

Vasarinių veislių obuoliai paprastai skinami liepos pabaigoje – rugpjūtį.
Rudeninius obuolius galima skinti rugpjūčio pabaigoje – spalio pradžioje.
Žieminių veislių obuoliai skinami rugsėjo pabaigoje – spalio pradžioje.
Tik vasarinių ir ankstyvų rudeninių veislių vaisiai tuoj po skynimo yra tinkami vartojimui. Daugumos veislių skynimo brandos obuoliai dar nėra visiškai prinokę. Tik po tam tikro laiko, kai obuoliai prinoksta tiek, kad įgyja veislei būdingą spalvą, skonį ir aromatą, o jų minkštimas – konsistenciją, jie būna vartojimo brandos.
Renkantis obelų veisles būtina atsižvelgti į keletą aspektų: kokiu metų laiku norima turėti daugiau obuolių, ir ar yra sąlygos vaisius laikyti rudens – žiemos metu.
Obelys yra tik dalinai savidulkiai medžiai, todėl, norint sulaukti gausaus derliaus, vienu metu netoliese turi žydėti ne vienas, o keli būtinai skirtingų veislių, obelų medžiai.
4-5 asmenų šeimai patartina sodinti penkias obelis: 1 – vasarinę veislę, 1– rudeninę veislę, bei 3 – žiemines veisles (žieminiai obuoliai, esant šiltesnėms ar prastesnėms laikymo sąlygoms, išsilaikys trumpiau nei būdinga konkrečiai veislei, bet kur kas geriau ir ilgiau, nei rudeninių veislių vaisiai).