Lazdynai

     Nuo seno lietuvių sodybose bei dvaruose auginami lazdynai, kurių riešutai yra patys maistingiausi iš visų sodo augalų vaisių, be to jie atsparūs ligoms ir kenkėjams, gerai žiemoja, puošia aplinka, tinka šlaitams sustiprinti, apsauginėms juostoms įrengti.

plačiau

Kaina: - EUR
Kiekis
 

Krūmas: augus, kūgio formos. Lapai žali.

 

Derlingumas: labai derlinga veislė. Derėti pradeda anksti, dera gausiai ir reguliariai.

 

Vaisiai: aukštos kokybės, dideli, vienas riešutas vidutiniškai sveria 3,5 – 4,5 g., gerai užpildo kevalą. Labai skanūs. Kevalas pailgos cilindro formos, rusvai žalios spalvos, plonas. Labai gerai laikosi žiemą.

 

Derėjimo laikas: riešutai subręsta rugsėjo pabaigoje.

 

Atsparumas: ši veislė pakankamai atspari ligoms ir šalčiui.

 

Sodinimas: gerai auga derlingose, vidutinio drėgnumo, kalkingose priemolio dirvose. Mėgsta saulėtas vietas.

plačiau

Kaina: - EUR
Kiekis
 

Krūmas: užauga iki 4 metrų aukščio, šiek tiek glaustas. Lapai žali.

Derlingumas: šios veislės lazdynai anksti pradeda derėti, dera gausiai ir reguliariai. Ji yra labai gera dulkininkė kitoms veislės.

Vaisiai: riešutai labai plonu, trapiu kevalu, cilindro formos, auga pavieniai ar kekėse po 2-4 riešutus. Branduoliai labai skanūs, saldūs, stambūs.

Derėjimo laikas: vidutinio ankstyvumo, Anglijoje sukurta veislė, kuri vaisius subrandina rugsėjo antroje pusėje.

Atsparumas: veislė vidutiniškai ištverminga žiemą, atspari ligoms ir kenkėjams.

Sodinimas: vieta tinka saulėta arba pusiau pavėsis. Dirva - lengvas priemolis, vidutiniškai derlinga ir drėgna.

plačiau

Kaina: - EUR
Kiekis
 

Krūmas: augus, 4-4,5 m aukščio, žalialapis, kūgio formos.

Derlingumas: labai derlinga veislė, dažnai sodinama pramoniniuose lazdynų plantacijose.

Vaisiai: šios veislės riešutai dideli, apvalūs, šiek tiek suploti. Kevalas vidutinio storio, gana trapus. Branduolys rutulio formos, labai skanus, gerai užpildo kevalą. Kekėse būna po 3-5 vienetus.

Derėjimo laikas: vidutiniškai ankstyva lazdynų veislė, išvesta Ispanijoje. Vaisiai subręsta rugsėjo antroje pusėje.

Atsparumas: veislė atspari ligoms ir kenkėjams, gana ištverminga žiemą.

plačiau

Kaina: - EUR
Kiekis
 

Krūmas: vidutinio augumo, apie 3,5 m aukščio. Nuo ankstyvo pavasario iki rudens aplinką puošia spalvingais vyšninės spalvos su žaliu atspalviu lapais. Iš raudonlapių vaisinių lazdynų ilgiausiai ir intensyviausiai vegetacijos metu išlaiko spalvą.

Derlingumas: veislė viena iš derlingiausių.

Vaisiai: riešutai dideli, augo po 2-5, branduoliai gardūs, saldūs, dideli, laikomi nesusitraukia.

Derėjimo laikas: tai vidutinio ankstyvumo Lenkijoje išvesta veislė. Riešutai sunoksta rugsėjo antroje pusėje.

Atsparumas: veislė atspari ligoms, kenkėjams ir gana pakanti šalčiams.

plačiau

Kaina: - EUR
Kiekis
 

Krūmas: spartaus augimo, raudonlapė dekoratyvi lazdyno forma. Krūmas užauga iki 4-5 m aukščio.

Vaisiai: vidutinio dydžio, salstelėję, labai skanūs, kevalas vidutinio storio, lengvai lukštenasi.

Derėjimo laikas: vidutiniškai ankstyva lazdynų veislė, išvesta Lenkijoje. Vaisiai subręsta rugsėjo antroje pusėje.

Atsparumas: krūmas atsparus šalčiui ir ligoms.

plačiau

Kaina: - EUR
Kiekis
 

Sodinimas: lazdynai sodinami saulėtoje vietoje, derlingoje, purioje, vandeniui laidžioje, karbonatingoje priemolio dirvoje, kurią rudenį gausiai patręšia savo nukritusiais lapais. Sunkesnės dirvos maišomos su smėliu ir durpėmis. Neverta lazdynų sodinti sausose priesmėliuose, nes lazdynai užauga tik iki pusės jiems būdingo aukščio. Sodinant lazdynus paruošiamos 60 cm skersmens bei gylio duobės, į kurias įpilama komposto, sumaišyto su viršutiniu žemės sluoksniu. Pasodintus lazdynus būtina gerai palaistyti ir mulčiuoti. Lazdynų sodinukai sodinami 3-4 m x 5 m atstumais. Sode patartina sodinti ne vieną lazdyno sodinuką, o bent 2-3 skirtingų veislių, nes kryžmadulka užtikrina geresnį derėjimą.

Priežiūra: lazdynai nereikalauja daug priežiūros, tačiau, įdėjus darbo, derlius gali būti keleriopai gausesnis.

Tręšimas: lazdynams būdinga mikorizė – šių lapuočių šaknys gyvena simbiozėje su tam tikrais grybais. Šie organizmai padeda jiems pasisavinti maisto medžiagas. Taigi, sodinant lazdyną, pravartu iš po miške derančio lazdyno parsinešti kibirą žemės ir užkrėsti grybais pomedį. Lazdynų lapai greitai supūva ir sudaro švelnų humusą, papildo dirvožemį mineralinėmis medžiagomis, todėl jų papildomai tręšti nereikia. Jei nėra galimybės dirvą, kur auga lazdynai, patręšti miško žeme, tuomet kasmet rekomenduojama tręšti mineralinėmis trąšomis, o kas 2-3 metai reiktų įterpti ir organinių trąšų.

Genėjimas: labai svarbu, kad krūmas pernelyg nesutankėtų, kas 5-6 metai jis genimas, paliekama 6-10 stiebų. Skaičius priklauso nuo užsodinimo tankumo. Rekomenduojama šalinti dalį vidinių stiebų, o šoninius atlenkti 1,2-1,5 m aukštyje, leidžiant šakoms augti V formos krūmu. Genima ankstyvą pavasarį (kovą), kol nepradėjo tekėti sula. Senesni negu 15 metų krūmai reguliariai genimi pamažu šalinant senesnius stiebus. Auginant lazdynus mažuose plotuose, patartina juos formuoti medelio forma – 50-60 cm kamieno aukštyje paliekamos 4-5 pagrindinės šakos. Taip suformuotus lazdynus lengviau genėti, prižiūrėti, jie anksčiau ir gausiau dera.

Apdulkinimas:  kartais lazdynams gausiai užderėti sutrukdo nepalankios oro sąlygos -  per anksti pražydę žirginėliai nušąla, arba žydėjimo metu vyraujant vėsiems ir drėgniems orams, žiedai lieka neapdulkinti. Tokiu atveju derlius pagausėja jei lazdynai dirbtinai apdulkinami. Lazdynas - vienanamis augalas, vyriški žiedai - žirginėliai, moteriški - nedideli iš pumpuro išlendantys rausvi žiedukai. Žydintys žirginėliai priglaudžiami ir papurtomi prie moteriško žieduko. Deja, bet žirginėliai ir žiedeliai ne visada vienu metu subręsta. Dažniausia žirginėliai žydi anksčiau. Taigi dalis žirginėlių nuskaboma ir laikoma vėsioje vietoje. Pradėjus žydėti moteriškiems žiedams, žiedadulkės perkeliamos ant žiedelių. Kitas būdas, kad užtikrintume lazdynų derėjimą kasmet yra – miške iškasamas paprastasis lazdynas ir pasodinamas netoliese. Miškinių lazdynų žirginėliai yra atsparūs šalnoms ir visuomet apdulkina moteriškuosius žiedus, taip apdulkintų kultūrinių lazdynų riešutų dydis nepakinta.

Ligos ir kenkėjai: lazdynų derėjimą gali sumažinti ir ligos bei kenkėjai. Pavojingiausias lazdynų priešas - riešutinis vaisiastraublis. Jie į vaisius, lazdynui mezgant, padeda kiaušinėlių, iš kurių išsiritusios lervos suryja branduolį. Straubliukai naikinami purškiant lazdyno krūmą insekticidais balandžio mėnesį, be to, būtina surinkti ir sudeginti pažeistus riešutus - jie prasčiau laikosi ir krenta purtant krūmą. Lapus ir ūglius naikina sidabražvynis lapinukas. Jie naikinami purškiamaisiais insekticidais. Daug riešutų prarandama dėl pilkojo pelėsio, tai vadinamasis kekerinis puvinys ir dėl moniliozės. Nuo ligų purškiama pavasarį bordo mišiniu, vėliau - fungicidais. Šalinami pažeisti vaisiai ir lapai. Grambuolių lervų, pelinių graužikų padaromos žalos padeda išvengti profilaktinės priemonės – juodasis pūdymas, šienavimas sode ir aplink jį, gaudyklių įrengimas.

plačiau

Kaina: - EUR
Kiekis