Vaiskrūmiai ir uogakrūmiai » Gervuogės

          Gervuogės, kaip kultūrinis augalas, paplito gerokai vėliau, nei avietės, kadangi jos ilgą laiką buvo renkamos laukiniuose sąžalynuose, kuriuose buvo galima rasti stambiavaisių ir derlingų formų. Pirmoji kultūrinė veislė paminėta tik XIX a. viduryje. Soduose ir sodybose patartina augint stačiąsias gervuoges ir sodines jų veisles. Gervuogių uogas galima valgyti šviežias, šaldyti arba virti uogienę, kisielių, spausti sultis, rauginti vyną, gaminti džemus, gaiviuosius gėrimus. Kadangi gervuogės turi dažomųjų savybių, jos naudojamos kaip natūralus dažikliai konditerijoje, jogurtų, sulčių, vaisvandenių gamyboje, dedamos į padažus. Be to, gervuogių lapai ir uogos turi ir gydomųjų savybių.

plačiau

Kaina: - EUR
Kiekis
 

Krūmas: stačiais, 2,5-3 metrų bespygliais stiebais. Neleidžia šoninių šaknų atžalų.

 

Vaisiai: desertinio saldaus skonio su vos juntama rūgštele, stambūs (vidutiniškai 6,8 g), juodos spalvos su intensyviu blizgesiu, elipsės formos, transportabilūs. Puikiai vertinama kaip desertinė gervuogių veislė, kuri tinka ir perdirbimui.

 

Derėjimo laikas: ankstyva, derlinga veislė, derėti pradedanti liepos pabaigoje – rugpjūčio pradžioje ir deranti iki rugsėjo pradžios. Nuo krūmo priskinama apie 2 kg uogų. Dera ant antramečių stiebų.

 

Atsparumas: veislė atspari ligoms ir šalčiams(iki -28oC).

plačiau

Kaina: - EUR
Kiekis
 

 Tai avietės – gervuogės hibrido Tayberry versija be spyglių.

 

Krūmas: bespyglis daugiametis vaiskrūmis. Užaugina iki 3 m ilgio stiebus, todėl turi turėti atramas. Neleidžia šaknų atžalų.

 

Vaisiai: labai skanūs, turintys tiek avietės, tiek gervuogės poskonius. Uogos tamsiai raudonos spalvos su violetiniu atspalviu, didelės (iki 4 cm) ir sultingos.  Vaisiai valgomi švieži desertui, gali būti šaldomi ar kitaip konservuojami.

 

Derėjimo laikas: vaisiai nokti pradeda liepos mėnesį ir dera iki rugpjūčio pabaigos ant praėjusių metų ūglių.

 

Atsparumas: šis hibridas labai atsparus ligoms. Labai šaltomis žiemomis ūglius patartina uždengti agroplėvele.

 

 

 

plačiau

Kaina: - EUR
Kiekis
 

Vieta. Gervuogės reiklios šviesai, todėl auginamos saulėtoje vietoje, ramioje užuovėjoje, lengvo priemolio derlingoje, purioje, drėgnokoje dirvoje, kurios pH 5,5-6,5. Priesmėlio dirvoje auga silpnai, o sunkus molis yra per kietas, pro jį negali prasiskverbti smulkios ir negausios mažosios šoninės šaknelės. Tokioje dirvoje gervuogės dera negausiai, nemėgsta ir šlapių vietų.

Sodinimas. Gervuogių sodinukai sodinami rudenį, spalio mėnesį, arba anksti pavasarį (balandžio mėnesį) į gerai išdirbtą bei paruoštą dirvą. Sodinama į 50 x 50 cm gylio ir pločio duobes, praturtintas kompostu, tokiu gyliu, kad 1-2 pumpurai būtų po žeme. Sodinant kelis augalus, tarp jų paliekamas 1,5 m atstumas, kad augalai gautų daugiau saulės šviesos ir laisviau cirkuliuotų oras. Sodinukai, sodinami su vienu stiebu, po pasodinimo pavasarį patrumpinami, paliekant 3-5 pumpurus. Pasodinti sodinukai gausiai palaistomi ir mulčiuojami organinėmis medžiagomis.

Atramų įrengimas. Kad gervuogės gausiai derėtų, joms būtina sustatyti atramas ir prie jų pavasarį ir vasarą reikia pritvirtinti jaunus ūglius. Taip auginamos gervuogės gauna daugiau saulės ir dera ne tik viršūnėse.

Tręšimas. Pavasarį, vasarą bei rudenį gervuogės papildomai tręšiamos kompleksinėmis trąšomis (tam geriausiai tinka trąšos „Pavasaris“, „Vasara“, „Ruduo“).

Laistymas. Vasaros metu, per sausras, gervuogių krūmelius būtina laistyti, ypač žydint bei mezgantis uogom.

Mulčiavimas. Krūmo podirvį patartina mulčiuoti, taip mažiau augs piktžolių bei išsilaikys drėgmė.

Genėjimas. Kad stiebai geriau subręstų ir išaugintų stipresnius šoninius ūglius, pirmamečių stiebų viršūnes rugpjūtį reikia nugnybti iki paskutinio stipraus pumpuro. Pavasarį šoniniai ūgliai patrumpinami. Rudenį sveiki, stipresni, geriau išsivystę 4-6 stiebai paliekami kitų metų uogų derliui, derėjusius stiebus, nuskynus uogas, kai pradeda džiūti, reikia išpjauti.

Uždengimas žiemai. Žiemą, jei labai šaltą ir nėra sniego, likę žiemoti gervuogių stiebai prilenkiami prie žemės ir apdengiami eglišakėmis.

Apsauga nuo ligų ir kenkėjų. Gervuogės atsparios ligoms ir kenkėjams, todėl neprireikia cheminių apsaugos priemonių, galima auginti ekologiškai.

plačiau

Kaina: - EUR
Kiekis