Vaiskrūmiai ir uogakrūmiai » Agrastai
Kaina: - EUR
Kiekis
AGRASTAI
Manoma, kad agrastai jau XIX a pradžioje Lietuvoje buvo labai populiarūs. Tai daugiamečiai vaiskrūmiai, kurių krūmai gali gyvuoti ir derėti daugelį metų. Šie augalai nėra reiklūs dirvožemiui, atsparūs šalčiams ir derlingi. Agrastų krūmeliai sunokina žalias, geltonas ar rausvas uogas, iš kurių galima gaminti desertus, uogienes, kompotus. Agrastų uogos skanios ir šviežios.
AGRASTŲ AUGINIMAS:
Vietos agrastams parinkimas. Agrastai dirvožemio atžvilgiu nėra labai reiklūs, tačiau nemėgsta neutralių ir ypač šarminės reakcijos dirvų, o gerai auga ir dera silpnai ar net gerokai rūgščiuose (pH 5-6) dirvožemiuose. Svarbu, kad dirva būtų gerai sukultūrinta ir įtrešta organinėmis trąšomis. Agrastai nepakenčia užmirkusių ir per daug drėgnų vietų, dirvožemis turi būti laidus vandeniui. Jiems labiau tinka saulėtos vietos, apsaugotos nuo stiprių vėjų.
Agrastų sodinimas ir dirvos paruošimas. Agrastai sodinami į  40-50 cm skersmens ir 30-40 cm gylio duobes. Atstumai tarp eilių turėtų būti 2-2,5 m, o tarp krūmų - 1-1,5 m. Atstumai tarp krūmų nustatomi atsižvelgiant į agrastų augumą, krūmijimąsi, dirvos derlingumą. Jei sodinama į smėlėtą gruntą, į duobę reikia dėti molio ir jį sumaišyti su duobės žeme. Sodinant į molingą dirvą, kurioje kaupiasi vanduo, duobėje iš stambiagrūdžio žvyro arba skaldos padaromas drenažas. Duobė užpildoma puriu komposto ir derlingosios žemės mišiniu. Sodinti geriausia rudenį (rugsėjo pabaigoje – spalio mėn.) arba anksti pavasarį, kol neišsprogsta pumpurai. Konteineriuose ir vazonuose auginamus agrastus galima sodinti nuo pavasario iki rudens. Sodinant pašalinamos nulūžusios šakutės, iki 20 cm patrumpinamos šaknys. Agrastai sodinami 5-6 cm giliau, negu jie augo medelyne. Pasodintas krūmas paliejamas kibiru vandens. Sodinant sodinukus atviromis šaknimis, stiebai patrumpinami iki 3-4 pumpurų. Naujai pasodintus krūmelius prieš žiemą naudinga mulčiuoti perpuvusiu mėšlu arba durpėmis. Pavasarį pasodintus augalus reikia laistyti visą gegužės mėnesį kartą per savaitę, jei tik laikosi sausi orai.
Tręšimas. Anksti pavasarį, apie balandžio vidurį, agrastų krūmeliai tręšiami kompleksinėmis trąšomis, kurių sudėtyje yra daugiau azoto, vasaros viduryje tręšiama kompleksinėmis trąšomis, kurių sudėtyje yra daugiau kalio, o rudenį tręšiama kompleksinėmis trąšomis, kurių sudėtyje yra daugiau fosforo. Kas 2-3 metus patartina agrastų krūmelius patręšti ir organinėmis trąšomis.
Genėjimas. Agrastai genimi pavasarį, iki vegetacijos pradžios arba anksti rudenį, išpjaunant senas, pažeistas ar per daug išlinkusias šakas, paliekant stiprius ir naujai išaugusius stiebus.