Vijokliniai uogakrūmiai » Citrinvytis

Kininis citrinvytis – vijoklinis augalas, užauginantis 4-8 m ilgio ir iki 2.5 cm skersmens tamsiai rudus, lanksčius, sumedėjusius stiebus, kurie puikiai tinka apželdinti namo sienas, tvoras, pavėsines. Tai ne tik dekoratyvus, bet ir maistinis bei vaistinis augalas. Įvairios augalo dalys nuo seno vartojamos kinų, korėjiečių ir japonų medicinoje kaip stimuliuojanti ir tonizuojanti priemonė. Tolimųjų Rytų senieji gyventojai mano, kad arbata su citrinvyčiu gerina regėjimą ir klausą, šalina nuovargį, išblaško snaudulį.

 

Derėjimas: augalas žydi trumpai, gegužės – birželio mėn., lapams išsiskleidus. Citrinvyčiai ne kiekvienais metais suformuoja pakankamai žiedinių pumpurų, todėl gausiau dera tik kas 2-3 metus. Nors citrinvyčiai vienanamiai augalai, tačiau pasitaiko augalų ir vien vyriškais arba vien moteriškais žiedais. Citrinvyčiai geriau dera, kai auginami ne po vieną ir yra sąlygos kryžminiam apdulkinimui.

 

Vaisiai: karmino arba rožinio raudonumo, rutuliškos, smulkios, 5-10 mm skersmens sultingos uogos, sutelktos kabančiose 8-10 cm ilgio kekėse po 10-20 (kartais iki 40). Valgant citrinvyčio uogas jaučiamas citrinos prieskonis.

 

Derlius: vaisiai subręsta rugsėjį ir kybo nenukritę iki šalčių. Nuo vieno rūšinio suaugusio augalo surenkama  po 2-3 kg uogų.

 

Atsparumas: kininis citrinvytis atsparus šalčiui, žiemą jo pridengti nereikia, o ligos ir kenkėjai juos pažeidžia labai retai, todėl neprireikia cheminės apsaugos.

plačiau

Kaina: - EUR
Kiekis
 
 

Tai yra vijoklinis dekoratyvus augalas, vedantis labai vertingus vaisius.

 

Derėjimas: tai gausiai deranti savidulkė veislė, vedanti stambesnius, nei būdinga rūšiai, vaisius. Derėti pradeda 4-6 metai po pasodinimo.

 

Vaisiai: dekoratyvūs, tamsiai raudonos spalvos, stambūs, susitelkę į 10 cm ilgio kekes. Kekės pailgos, purios, turinčios iki 40 stambių, apvalių uogų. Uogose galima rasti saldų, kartų, rūgštų bei sūrų skonį. Vaisiai, lapai ir žievė turtingi žmogaus organizmui reikalingomis medžiagomis, todėl per šimtmečius naudojami tradicinėje Kinijos medicinoje. Jie gali būti vartojami žali arba perdirbti.

 

Derlius: vaisiai sunoksta rugsėjo mėnesį.

 

Atsparumas: kininis citrinvytis atsparus šalčiui, žiemą jo pridengti nereikia, o ligos ir kenkėjai juos pažeidžia labai retai, todėl neprireikia cheminės apsaugos.

 

Auginimas ir priežiūra: citrinvyčiai sodinami į 70x50 cm duobes, kurių dugne užpiltas 10 cm storio drenažo sluoksnis, o pati duobė užpildyta derlinga kompostine žeme. Sodinama truputį giliau, nei augo vazonėlyje. Pasodinus gausiai palaistoma, apmulčiuojama ir padaromas pavėsis kol prigis.  Sodinama ne arčiau, kaip 30 cm nuo sienos ar kitų augalų. Kadangi tai vijoklinis augalas, įrengiamos atramos. Kiekvienais metais, ankstyvą pavasarį, citrinvyčiai genimi sutrumpinant praėjusių metų ūglius bei pašalinant silpnus, sergančius stiebus. Esant sausiems orams, citrinvyčiai turi būti laistomi. Tręšiami nuo antrų metų po pasodinimo.

plačiau

Kaina: - EUR
Kiekis
 

Sodinimas ir auginimas

 

          Augalai sodinami pietrytinėje ar pietinėje pusėje, apsaugotoje nuo vėjų. Geriau dera saulėtoje vietoje, prasčiau – ūksmingoje. Mėgsta puveningas, nesunkias, lengvo priemolio ar priesmėlio, laidžias, gana drėgnas, bet neužmirkstančias, turtingas kalciu dirvas. Netinka dažnai užsemiamos arba labai sausos vietos.

Citrinvyčių sodinukai sodinami pavasarį arba rudenį 1,5-2 m atstumais, gyvatvorėms sodinama tankiau, kas 0,5 m. Jų šaknys paviršinės, daugelis auga 10-15 cm gylyje, todėl sodinant negalima užberti šaknies kaklelio, nepurenti. Duobės sodinimui kasamos 70 cm pločio ir 50 cm gylio. Į dugną reikia priberti 10 cm storio drenažo (žvyro, skaldos) sluoksnį, kuris sugeria perteklinį vandenį, padeda prie šaknų prieiti orui. Pasodintus augalus reikia gerai palieti, apmulčiuoti ir sudaryti pavėsį, kol prigis.

 

Priežiūra

 

Atramos: negalima pamiršti, kad citrinvyčiai tai vijokliniai augalai, todėl jiems būtinai reikia sukonstruoti atramas. Pasodinus citrinvyčius, stiebus iš pradžių patartina apsukti apie atramas pagal laikrodžio rodyklę, vėliau jie patys vyniosis. Neturėdamas kur vyniotis, augalas nedera, o po kurio laiko ir visai sunyksta. Jeigu vieta pakankamai saulėta, galima šiuo vijokliu apželdinti ir tvoras, jos bus dekoratyvios ne tik vasarą, bet ir rudenį, kuomet kabos ryškiai raudonos uogos. Augalas nelepus, auga ir nedideliame pavėsyje, tačiau derlingumas nuo to labai nukenčia.

Genėjimas: derančius krūmus reikia genėti, prie pagrindo išpjaunant senus neproduktyvius stiebus. Išpjaunamos ir naujos iš šaknų želiančios atžalos, jei jos nereikalingos krūmui formuotis. Kad krūmas labai nesutankėtų, patrumpinami ir šoniniai ūgliai, paliekant juose iki 10 akučių. Genėti galima visus metus, išskyrus pavasarį, kai iš žaizdų teka sultys.

Tręšimas: pavasarį citrinvyčius patartina patręšti amonio salietra, arba kompleksinėmis trąšomis su dideliu azoto kiekiu, o vasarą prireiks daugiau kalio ir fosforo. Rudenį krūmai tręšiami organinėmis trąšomis, jas paskleidžiant kaip mulčią. Geriausia mulčiuoti, kai pradeda šalti dirvos paviršius.

plačiau

Kaina: - EUR
Kiekis