Lietuvoje persikai pradėti auginti tarpukario laikotarpiu. Persikų vaisiuose yra cukraus, obuolių ir citrinos rūgščių, šiek tiek pektinų, karotino, vitaminų A, C ir B, dažančiųjų, rauginių medžiagų, eterinio aliejaus ir kalio junginių, kurie palaiko rūgščių ir šarmų pusiausvyrą organizme. Labai patraukli išvaizda, sultingas, burnoje tirpstantis vaisių minkštimas. Aromatinės savybės ir skonis nulėmė, kad persikas neturi sau lygių tarp kitų vaisių. Be abejo, patys vertingiausi švieži vaisiai, tačiau jie tinkami ir perdirbimui. Iš vaisių verdami kompotai, uogienės, marmeladai, džemai, gaminamos cukatos, jie džiovinami.
Persikai labai anksti pradeda derėti -2-3 metais po pasodinimo, gausiai dera 10-12 metų. Palyginti su kitomis kaulavaisinėmis kultūromis, persikai užmezga labai daug vaisių ir jeigu krūmas negenimas arba silpnai genimas, sutankėjusiu vainiku ir daugybe vaisinių šakelių, labai greitai pasensta, sumažėja vaisiai ir derlius, galiausiai augalas žūva. Augalas yra šviesamėgis ir šilumamėgis. Apšalę, mechaniškai pažeisti persikai greitai atgyja, nes turi daug miegančių pumpurų ir jau po 2-3 metų vėl dera. Dirvožemiui nereiklūs, auga bet kokiame, tačiau būtinai laidžiame dirvožemyje, geriausiai – lengvame priemolyje. Mėgsta šiltas, saulėtas vietas.
Priklausomai nuo veislės, persikai dera liepos – rugpjūčio mėnesiais.
4-5 asmenų šeimai vertėtų pasisodinti bent vieną persiko medelį.
plačiau |
|
![]() |
Veislė vertinama dėl skanių ir gražių vaisių, bei atsparumo šalčiams bei ligoms.
Vaismedžiai: gana augūs, su tankiu vainiku. Žydi vidutiniškai anksti ir ilgai.
Kilmė: veislė kilusi iš Kanados.
Derėjimas: derėti pradeda gana anksti, dažnai jau kitais metais po pasodinimo, ir net esant nepalankiomis klimato sąlygomis, vaisius veda gausiai. Norint turėti didelius vaisiui, patartina retinti užuomazgas, nes veislė labai derlinga ir vaisių primezga labai daug. Ši veislė yra savidulkė.
Vaisiai: vidutinio dydžio (80-120 g.), sferiniai, taisyklingi. Odelė šviesiai oranžinė su ryškiu, marmuriniu raudoniu, kuris dengia didžiąją vaisiaus dalį. Odelė gana stora, pūkuota, stipri, gana lengvai atsiskiria nuo minkštimo. Minkštimas ryškiai geltonas su raudonomis juostelėmis aplink kauliuką, tvirtas, sultingas, saldžiarūgštis, labai skanus. Kauliukas išsiima lengvai. Tai desertinė persikų veislė, tinkanti šviežiam vartojimui bei perdirbimui.
Skynimo laikas: vaisiai sunoksta liepos pabaigoje, jie greitai nepernoksta ir gerai toleruoja derliaus nuėmimą bei transportavimą. Vaisiai nelinkę kristi nuo medžių.
Atsparumas: šios veislės vaismedžiai ir žiedpumpuriai yra gana atsparūs šalčiui ir pavasarinėms šalnoms. Vaismedis nėra labai jautrus ligoms. plačiau |
![]() |
Ankstyva persikų veislė, mėgstama dėl skanių, desertinių vaisių, kurie puikiai tinka transportuoti.
Vaismedžiai: vaismedžiai augūs, formuoja vidutiniškai tankų vainiką.
Kilmė: veislė kilusi iš Kanados.
Derėjimas: derėti pradeda 2-3 metais po pasodinimo, dera gausiai ir kasmet. Veislė savidulkė.
Vaisiai: vaisiai vidutinio didumo ar dideli (90 – 130 g.), gražios sferinės formos. Odelė padengta pūkeliu, geltonai oranžinės spalvos su išsiliejusiu raudoniu. Minkštimas geltonas, saldžiarūgštis, kvapnus, malonaus desertinio skonio. Kauliukas atsiskiria lengvai. Vaisiai gerai toleruoja transportavimą bei laikymą. Vaisiai priskiriami desertiniams, valgomi švieži bei tinkami perdirbimui.
Skynimo laikas: ankstyva persikų veislė, vaisius nokinanti liepos pabaigoje – rugpjūčio pradžioje.
Atsparumas: vaismedis atsparus šalčiui iki -230 C. Vidutiniškai jautrus ligoms. plačiau |
![]() |
Desertinio tipo veislė, pakankamai atspari žiemos šalčiams ir ligoms.
Vaismedžiai: ganėtinai stipraus augumo. Žydi vėlai. Savidulkiai.
Kilmė: veislė sukurta JAV.
Derėjimas: dera labai gausiai, kasmet.
Vaisiai: desertinio skonio, vidutinio dydžio (80-130 g), rutuliški, su grioveliu ant šono. Odelė su pūkeliu, ryškiai oranžinė, su įsaulyje marmurišku taškuotu raudoniu. Minkštimas geltonai oranžinis, rūgščiasaldis, nestipriai suaugęs su kauliuku. Kauliukas iš minkštimo išsiima vidutiniškai lengvai. Vaisiai valgomi desertui, tinka perdirbimui.
Skynimo laikas: vaisiai pradeda bręsti liepos pabaigoje.
Atsparumas: vaismedžiai pakankamai ištvermingi žiemą, atsparūs ligoms. plačiau |
![]() |
Ši veislė vertinama dėl pakankamai didelio atsparumo šalčiui, bei skanių, patrauklių vaisių.
Vaismedžiai: vidutinio augumo, formuoja platų vainiką. Žydi anksti ir gausiai. Žiedai pakankamai atsparūs pavasarinėms šalnom. Savidulkiai.
Kilmė: veislė išvesta Ukrainoje.
Derėjimas: ankstyva persikų veislė gausiai deranti.
Vaisiai: dideli 120-140 g, taisyklingos ovalo formos, labai gražūs. Odelė žalsvai kreminė, su beveik ant viso vaisiaus paviršiaus išsiliejančiu raudoniu, storoka, bet minkšta, lengvai susikramto. Minkštimas žalsvai kreminis, po odele rausvas, sultingas, saldus, skanus, lengvai atsiskiria nuo kauliuko.
Skynimo laikas: vaisiai sunoksta liepos pabaigoje – rugpjūčio pradžioje.
Atsparumas: veislė atspari šalčiui. plačiau |
![]() |
Šios veislės persikai įdomios suplotos formos, todėl juos daug lengviau valgyti nei įprastus persikus. Jie ypač malonaus saldaus skonio.
Vaismedžiai: augūs, vainikas plataus kūgio formos. Savidulkiai.
Kilmė: veislė sukurta JAV.
Derėjimas: veislė labai derlinga.
Vaisiai: plokšti, įdomios spurgos formos, vidutinio dydžio (60-80 g). Odelė su pūkeliu, kreminio atspalvio, su išsiliejančiu raudoniu, dengiančiu didžiąją vaisiaus paviršiaus dalį. Minkštimas baltas, sultingas, aromatingas, ypač saldus, labai skanus (medaus skonio). Kauliukas smulkus, lengvai išsiima iš minkštimo. Vaisiai nelinkę byrėti, tvirtai laikosi ant šakų. Vartojami švieži desertui.
Skynimo laikas: vaisiai pradeda nokti rugpjūčio pradžioje.
Atsparumas: vaismedžiai ištvermingi žiemą, šalčiams gana atsparūs ir žiediniai pumpurai. plačiau |
![]() |
Tai vėlyva persikų veislė, vertinama dėl didelių vaisių, kurių dydis, su ypatinga priežiūrą, gali siekti iki 400 g. Ši veislė įtraukta į Gineso rekordų knygą už didžiausią persiko vaisių!
Vaismedžiai: vidutinio augumo ar augūs, formuoja plačią lają.
Kilmė: veislė kilusi iš JAV.
Derėjimas: derėti pradeda 2-3 metais po pasodinimo. Dera gausiai ir kasmet. Veislė savidulkė.
Vaisiai: dideli, vidutiniškai sveria apie 190 g., patrauklios išvaizdos, taisyklingos apvalios formos. Odelė geltona, beveik visa padengta tamsiu raudoniu, švelniai pūkuota. Minkštimas geltonai oranžinis, saldžiarūgštis, sultingas, kvapnus, tvirtas, su intensyviu raudoniu aplink kauliuką. Kauliukas atsiskiria lengvai. Transportabilūs.
Skynimo laikas: vėlyva persikų veislė, deranti vasaros pabaigoje. Nuskinti vaisiai gerai išsilaiko iki 10 dienų, neprarasdami tvirtumo.
Atsparumas: viena iš atsparesnių žiemos šalčiams veislių. plačiau |
![]() |
Šios veislės vaisiai ypač stambūs ir labai skanūs.
Vaismedžiai: gana augūs. Vainikas glaustas. Žydi vidutiniškai anksti. Savidulkiai.
Kilmė: veislė sukurta Lenkijoje.
Derėjimas: vidutinio vėlyvumo veislė, derėti pradeda 3-4-ais metais. Veislė vidutiniškai derlinga, dera kasmet.
Vaisiai: gražūs, stambūs (120-200g, kai kurie iki 300 g). Odelė su pūkeliu, tamsiai geltona, su avietiniu išsiliejusiu raudoniu. Minkštimas gelsvai kreminis, sultingas, labai skanus, saldžiarūgštis. Kauliukas atsiskiria lengvai. Valgomi švieži ar perdirbami.
Skynimo laikas: rugpjūčio pabaiga.
Atsparumas: vaismedžiai pakankamai ištvermingi žiemą, veislė atspari ligoms. plačiau |
![]() |
Tai dekoratyvinė persikų veislė, kurios lapai visą vasarą būna bordo spalvos, rudeniop lapai pašviesėja, įgauna žalsvą atspalvį, raudoną spalvą išlaiko tik augančios šakelių viršūnės. Žydi anksti, gražiais, kvapniais, rožiniais žiedais. Nors ir vidutinio dydžio, bet skanius vaisius nokina rugsėjo mėnesį.
Vaismedžiai: vidutinio augumo, vainikas platus, vešlus. Savidulkiai.
Derėjimas: dera gausiai ir kasmet.
Vaisia: smulkūs ar vidutinio dydžio, rutuliški. Odelė su pūkeliu plona, dengiamoji spalva – tamsiai avietinė. Minkštimas baltas, sultingas, saldžiarūgštis, skanus. Kauliukas iš minkštimo išsiima vidutiniškai lengvai. Dėl plonos odelės sunokę vaisiai netransportabilūs. Vaisia valgomi švieži.
Skynimo laikas: vaisiai noksta rugsėjo mėnesį.
Atsparumas: veislė vidutiniškai atspari šalčiams, todėl patartina sodinti šiltesnėje sodo vietoje. Ligoms atspari. plačiau |