Žilakrūmis

Siauralapis žilakrūmis: tai didelis krūmas arba nedidelis medelis išlenktu kamienu ir išvešėjusia laja, siekiantis 3-7 metrų aukštį. Jauni ūgliai padengti sidabriniais plaukeliais. Ilgaamžis augalas, išgyvenantis iki 100 metų. Jų žievė ir lapai naudojami odoms raugti, juodiems bei rudiems dažams gaminti. Iš medienos gaminami kai kurie muzikos instrumentai. Siauralapis žilakrūmis tinka gyvatvorėms, nes puikiai pakenčia karpymą, labai gerai atželia ir greitai sutankėja, sudarydami nepraeinamą sidabriškai žalią sieną. Ypač dekoratyviai atrodo tamsiame fone.

 

Žiedai: augalas žydi gegužės – birželio mėnesį. Žydintis atrodo dekoratyviai, ant jo ūglių išauga smulkūs ir labai kvapnūs žiedeliai, iš išorės sidabrinės, o viduje oranžinės ir geltonos spalvos. Žiedai medingi. Iš žiedų gaminami labai malonaus kvapo eteriniai aliejai, kurie naudojami parfumerijoje.

 

Vaisiai: nedideli (iki 15 mm ilgio ir 10 mm skersmens), apskritai elipsiški, gelsvai rudos spalvos, pasidengę žvyneliais, valgomi, malonaus skonio. Minkštimas miltingas ir maistingas, saldžiarūgščio skonio, sutraukiantis. Kauliukas gana didelis, nuo minkštimo atsiskiria sunkiai, todėl uogas patogiausia pertrinti per sietelį. Vaisiai ilgai nenubyra nuo krūmų. Jie vartojami švieži, iš jų gaminamas kompotas, naudojami saldiems kepiniams, verdamos sriubos, jų dedama į kitų vaisių ir uogų sultis.

 

Derėjimas: derėti pradeda 3-4 metais po pasodinimo, dera gausiai, vaisiai sunoksta rugsėjo mėnesį. Nuskinti vaisiai išsilaiko savaitę, šaldytuve galima išlaikyti ilgiau. Nuo vieno suaugusio augalo priskinama nuo 2 iki 6 kg vaisių. Sode sodinami ne mažiau kaip du augalai, kad geriau apsidulkintų žiedai ir nuolat derėtų.

 

Auginimo sąlygos: kadangi siauralapio žilakrūmio šaknys auga gilyn į dirvą, jie gali būti auginami tiek smėlyje, tiek akmenuotoje dirvoje. Ant jų šaknų esančios azoto bakterijos gerina dirvožemį. Tačiau geriausiai auga ir dera puriame, laidžiame vandeniui, kalkingame priesmėlio ar priemolio dirvožemyje, atviroje, sulėtoje vietoje.

 

Priežiūra: saikingai laistoma, ravimi ir purenami pomedžiai, mulčiuojama. Kas 5-10 metų galima praretinti senus stiebus, išpjaustyti nudžiuvusias, apšalusias šakas, pašalinti nereikalingas šaknų atžalas.

 

Atsparumas: labai atsparūs sausroms, bei oro ir dirvos užterštumui. Šalčiams atsparūs, žemesnėje nei -25oC temperatūroje apšąla tik šakučių viršūnės, augalas per daug nenukenčia. Šie augalai retai puolami ligų ir kenkėjų.

 
plačiau

Kaina: - EUR
Kiekis