Medlievos – tai vaistiniai ir dekoratyvūs vaiskrūmiai ar nedideli medeliai. Lietuvoje jos dar vadinamos ameliankais, korintais. Medlievos labai populiarios Kanadoje, tuo tarpu Lietuvoje jos dar nėra labai populiarios, nors ir vertos dėmesio. Didžiausias medlievų privalumas yra tas, kad jos yra nereiklios. Medlievos yra savidulkiai augalai, kurie gerai ištveria šaltas žiemas, sausras, yra atsparūs ligoms bei kenkėjams, nereiklūs dirvoms, greitai augantys ir subrandinantys vaisius, derantys gausiai ir kasmet. Be to, medlievos yra ir dekoratyvios – jos savo žiedais, lapija ir vaisiais papuoš kiekvieną sodybą. Medlievų uogos ne tik skanios, bet ir naudingos sveikatai. Jos valgomos šviežios, džiovintos ar perdirbamos. Džiovinti obuoliukai primena razinų skonį. Šviežių uogų skonis primena mėlynių skonį, jas nuskynus galima išlaikyti 2-3 dienas, o šaldytuve – kur kas ilgiau. Iš medlievų gaminami pyragai, uogienės, vynas, jos gali būti šaldomos. plačiau |
|
Žydėjimas: žydi nuo balandžio pradžios baltų žiedų puošniomis kekėmis. Žydintys krūmai labai dekoratyvūs, noriai lankomi bičių.
Krūmai: užauga iki 4 m aukščio ir apie 3 metrų pločio.
Vaisiai: uogos stambios – iki 1,5 cm skersmens, susitelkusios į ilgas kekes. Uogos kekėse sunoksta tolygiai. Sunokusių uogų odelė tamsiai mėlynos spalvos su purpuriniu atspalviu. Minkštimas minkštas ir sultingas, puikaus saldaus skonio su migdolų poskoniu. Vartojamos šviežios desertui, tinka ir perdirbimui.
Derėjimo laikas: uogos pradeda nokti birželio pabaigoje – liepos pradžioje.
Derlingumas: derlinga, savidulkė veislė.
Atsparumas: nėra reiklūs dirvai ir vietai. Labiau mėgsta saulėtas vietas, tuomet nokina didesnius ir saldesnius vaisius. Žiemą ištverminga. Veislė atspari ligoms ir kenkėjams. plačiau |
|
Žydėjimas: balandžio pabaigoje - gegužės mėn. baltų žiedų puošniomis kekėmis. Žydintys krūmai labai dekoratyvūs, noriai lankomi bičių.
Krūmai: užauga iki 3 metrų aukščio, leidžia daug atžalų. Pavasarį ir vasarą šios veislės medlievų krūmai būna žalios spalvos, o rudenį nusidažo raudonai oranžinio atspalvio spalvomis. Tai suteikia dar daugiau dekoratyvumo. Tinka gyvatvorėms sodinti.
Vaisiai: uogos stambios – iki 1,6 cm skersmens, saldžios, aromatingos, tamsiai mėlynos spalvos. Vaisiai vartojami švieži ar perdirbami – tinka uogienėms, kepinių įdarams ir pan.
Derėjimo laikas: uogos noksta vienu metu liepos mėnesį.
Derlingumas: labai derlinga savidulkė veislė.
Atsparumas: nėra reiklūs dirvai ir vietai. Labiau mėgsta saulėtas vietas, tuomet nokina didesnius ir saldesnius vaisius. Žiemą ištvermingi (atsparūs iki -40oC šalčiams). Veislė atspari ligoms ir kenkėjams. plačiau |
|
Tai viena iš populiariausių medlievų veislių pasaulyje, pasižyminti dideliu produktyvumu, nereiklumu augimo sąlygom bei puikiu uogų skoniu.
Žydėjimas: balandžio pabaigoje - gegužės mėn. baltų žiedų puošniomis kekėmis. Žydintys krūmai labai dekoratyvūs, noriai lankomi bičių.
Krūmai: užauga iki 4-4,5 metrų aukščio ir panašaus pločio, leidžia daug atžalų. Pavasarį ir vasarą šios veislės medlievų krūmai būna žalios spalvos, o rudenį nusidažo raudono atspalvio spalvomis. Tai suteikia dar daugiau dekoratyvumo. Tinka gyvatvorėms sodinti.
Vaisiai: 10-15 mm skersmens, susitelkę į vidutiniškai 10 uogų kekes. Sunokusios uogos tamsiai mėlynos spalvos, aromatingos, saldžios, sultingos, švelnaus skonio, kuris primena mėlynių, migdolų ir vyšnių mišinį. Vaisiai vartojami švieži ar perdirbami – tinka uogienėms, kepinių įdarams ir pan.
Derėjimo laikas: derėti pradeda anksti, dera gausiai ir pastoviai. Uogos nokti pradeda birželio pabaigoje – liepos pradžioje. Nenuskinti vaisiai ant šakų išsilaiko iki spalio mėnesio, kol juos nulesa paukščiai.
Derlingumas: savidulkė, derlinga veislė.
Atsparumas: nėra reiklūs dirvai ir vietai. Labiau mėgsta saulėtas vietas, tuomet nokina didesnius ir saldesnius vaisius. Žiemą ištvermingi (atsparūs iki -40oC šalčiams). Veislė atspari ligoms ir kenkėjams. plačiau |
|
Žydėjimas: balandžio pabaigoje - gegužės mėn. baltų žiedų puošniomis kekėmis, ko pasėkoje krūmas atrodo neįtikėtinai dekoratyvus.
Krūmai: užauga iki 2-3 metrų aukščio ir panašaus pločio. Ankstyvą pavasarį lapai būna vario spalvos, vėliau įgauną sodrią žalią spalvą, o rudenį vėl nusidažo oranžinėmis spalvomis. Tai suteikia dar daugiau dekoratyvumo. Tinka gyvatvorėms sodinti.
Vaisiai: sferiniai, kurių skersmuo siekis 1,3 cm, skanūs, saldūs, sultingi. Iš pradžių jie būna žaliai raudonos spalvos, vėliau, nokdami įgauna juodai purpurinę spalvą su vaškine danga. Vaisiai vartojami švieži ar perdirbami.
Derėjimo laikas: derėti pradeda antrais metais po pasodinimo, pirmieji vaisiai pradeda nokti birželio pabaigoje ir noksta per visą liepos mėnesį. Nenuskinti vaisiai ant šakų išsilaiko iki spalio mėnesio, kol juos nulesa paukščiai.
Derlingumas: derlinga veislė.
Atsparumas: nėra reiklūs dirvai ir vietai. Labiau mėgsta saulėtas vietas, tuomet nokina didesnius ir saldesnius vaisius. Žiemą ištvermingi (atsparūs iki -40oC šalčiams). Veislė atspari ligoms ir kenkėjams. |
|
Žydėjimas: balandžio pabaigoje - gegužės mėn. baltų žiedų puošniomis kekėmis.
Krūmai: auga gana lėtai, per metus po 0,5 m., užauga apie 5 metrų aukščio ir 4 metrų skersmens. Krūmas pasižymi ne tik, kaip skanius bei vertingus vaisius vedantis, bet ir kaip dekoratyvus – vasaros metu lapai būna tamsiai žalios spalvos, o rudenį nusidažo oranžine spalva. Tinka sodinti gyvatvorėms.
Vaisiai: vidutinio dydžio ar dideli (iki 1,6 cm skersmens), labai skanūs, skoniu primena mėlynes. Jie naudingi sveikatai, sultingi, saldaus skonio. Vaisių spalva svyruoja nuo tamsiai raudonos iki juodos spalvos su vaškine danga. Vaisiai vartojami švieži bei gali būti perdirbami.
Derėjimo laikas: pirmojo derliaus sulaukiama po 2-4 metų po pasodinimo. Vaisiai pradeda nokti birželio viduryje ir noksta iki liepos pabaigos. Noksta gana tolygiai.
Derlingumas: labai produktyvi Kanadietiška veislė, deranti iki 30 metų, tačiau linkusi pramečiuoti – didelį derlių duoda kas antri metai.
Atsparumas: veislė atspari miltligei, bei kitoms ligoms ir kenkėjams. Dėl gero atsparumo šalčiams (atspari iki -30oC), tinka auginti vietovėse, kuriose neretai pasitaiko pavasarinės šalnos. Šios veislės medlievos labai gerai prisitaiko prie skirtingų aplinkos sąlygų. plačiau |
|
Vieta. Medlievos - šviesomėgiai augalai, todėl mėgsta saulėtas vietas, pavėsyje pasodinti augalai leidžia daug atžalų ir greitai sutankėja. Nors dirvai nėra labai reiklios, bet geriausiai auga derlingoje ar vidutinio derlingumo, purioje, neutralaus rūgštingumo ar lengvai šarminėje priemolio ar priesmėlio dirvoje. Rūgščioje dirvoje auga sunkiai. Sodinimas. Medlievos sodinamos anksti pavasarį, kol dar neprasidėjusi vegetacija, ar rudenį, nukritus lapams. Iš vazonų galima sodinti ištisus metus. Sodinama į 60x60 cm duobes, užpildytas derlinga žeme. Kadangi medlievos savidulkės, galima sodinti tik vieną krūmą. Sodinant daugiau krūmų, tarp jų paliekami 2x3 m atstumai. Pasodinti augalai patrumpinami trečdaliu, kad gražiai susiformuotų vainikas, palaistomi ir mulčiuojami. Tręšimas. Medlievos tręšiamos negausiai, užtenka kas 2-3 metai pamulčiuoti perpuvusiu mėšlu ar kompostu. Neturint mėšlo ir komposto, pavasarį tręšiama azoto trąšomis, praėjus 3 metams rudenį patręšiama kalio ir fosforo trąšomis. Genėjimas. Derantiems krūmams pašalinamos silpnos ir pažeistos šakos, nereikalingos šaknų atžalos, sutrumpinami per ilgį ūgliai. Derliaus rinkimas. Medlievų uogos sunoksta liepos viduryje – rugpjūčio pradžioje, atsižvelgiant į rūšį ir klimato sąlygas.
|
|