Aronija
Kaina: - EUR
Kiekis

Auginimas ir priežiūra

 

Vietos ir dirvos parinkimas. Aronijos geriausiai auga šviesiose, saulėtose vietose, humusinguose, puriuose, drėgnokuose, tačiau neužmirkstančiuose, laidžiuose orui ir drėgmei, lengvuose priemoliuose. Joms tinka vakariniai, rytiniai ir net šiauriniai šlaitai, tačiau pavėsyje gausiai lapoja, bet nedera.

Sodinimas. Aronijų sodinukai dažniausiai sodinami rudenį, nes pavasarį labai anksti pradeda sprogti. Taip pat galima sodinti ir anksti pavasarį, balandžio mėn., į iš rudenio paruoštas 40x60 cm duobes. Vazonuose užauginti sodinukai gali būti auginami viso sezono metu. Esant prastesnei žemei, dirvožemis pagerinamas perpuvusiu mėšlu ar kompostu. Pasodintos aronijos gausiai palaistomos ir mulčiuojamos organinėmis medžiagomis. Juodvaisės aronijos yra savidulkės, gausiai dera ir pavieniai krūmai, tačiau sodinant kelis augalus, tarp jų paliekamas ne mažesnis, kaip 2,5 m tarpas.

Laistymas. Daugiausiai aronijoms drėgmės reikia pavasarį ir liepos – rugpjūčio mėn., formuojantis vaisiams.

Mulčiavimas. Aronijos mėgsta drėgmę, todėl žemė aplink jas mulčiuojama durpėmis, pjuvenomis, lapais, šiaudais ar perpuvusiu mėšlu. Taip ne tik išlaikoma drėgmė, bet ir stelbiamos piktžolės, o dirvos paviršius išlieka purus.

Tręšimas. Aronijos tręšiamos taip pat, kaip ir kiti uogakrūmiai – kompleksinėmis trąšomis: pavasarį tręšiama trąšomis, kurių sudėtyje yra daugiau azoto, vasaros ir rudenio metu tręšiama trąšomis, kurių sudėtyje daugiau fosforo ir kalio. Kas 3-4 metus mineralines trąšas naudinga pakeisti organinėmis trąšomis.

Genėjimas. Aronijas reikia retinti, nes greitai sutankėja, o sutankėję krūmai nustoja derėti arba dera tik jų pakraščiai. Kasmet, anksti pavasarį, kovo mėnesį, arba vėlai rudenį, lapams nukritus, ligoti, nudžiuvę, silpni, seni, menkai derantys arba visai nederantys stiebai išpjaunami prie krūmo pagrindo. Senesnės nei septynerių metų amžiaus šakos išpjaunamos, nes dera prasčiau. Suaugusiame krūme paliekama ne daugiau kaip 10-12 stiprių ūglių.

Apsauga nuo ligų ir kenkėjų. Aronijos atsparios ligoms ir kenkėjams, išskyrus tik gleivėtuosius pjūklelius bei skydamarius. Nuo jų purškiama insekticidais, arba 0,7 proc. kalcinuotos sodos ir žaliojo muilo tirpalu. Ligos dažnesnės, kai krūmai susodinti per tankiai. Monilioze sergantys augalai purškiami 1 proc. bordo skysčiu: pirmąjį kartą – nužydėjus, antrąjį – praėjus 10 dienų po pirmojo purškimo.